Skip to content

33 Monroe St

Newark, NJ 07105

Built 1950

Last Sale Price
$460,000
Last Sale Date
Sep 19, 2016

Property Information

Block2001
Lot41
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page53

Building Details

Building Class18
Description2S.F.
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,493
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,800
25%
Improvement Value:$168,300
75%
Total Assessment$225,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,561+2.0%
2024$8,392-0.2%
2023$8,405-1.7%
2022$8,554+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$460,000

To:

Sq Ft1,493DeedBook 20160, Page 83348

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 12404, Page 7346

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 12091, Page 4196

Property Built

Built

Year Built: 1950