Skip to content

11 Monroe St

Newark, NJ 07105

Built 1972

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 28, 2026

Property Information

Block2001
Lot52
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page53

Building Details

Building Class43
Description2S.F.
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,620
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$72,000
36%
Improvement Value:$126,600
64%
Total Assessment$198,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,553+2.0%
2024$7,404-0.2%
2023$7,416-1.7%
2022$7,547+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1972