Skip to content

99 Somme St

Newark, NJ 07105

Built 1897

Last Sale Price
$30,000
Last Sale Date
Jul 13, 1993

Property Information

Block2009
Lot31
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page53

Building Details

Building Class43
Description2S.F.
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,934
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$66,500
32%
Improvement Value:$139,200
68%
Total Assessment$205,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,823+2.0%
2024$7,669-0.2%
2023$7,681-1.7%
2022$7,817+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$30,000

To:

Sq Ft3,934DeedBook 5270, Page 61

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 4478, Page 180

Property Built

Built

Year Built: 1897