Skip to content

27 Fillmore St

Newark, NJ 07105

Built 1900

Last Sale Price
$163,000
Last Sale Date
Feb 12, 2013

Property Information

Block2011
Lot14
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page54

Building Details

Building Class43
Description2S.F.
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,520
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$59,100
34%
Improvement Value:$114,200
66%
Total Assessment$173,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,591+2.0%
2024$6,461-0.2%
2023$6,471-1.7%
2022$6,585+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$163,000

To:

Sq Ft2,520DeedBook 12419, Page 4473

Property Built

Built

Year Built: 1900