Skip to content

2-12 Somme St

Newark, NJ 07105

Commercial

Last Sale Price
$20,000
Last Sale Date
Jan 4, 1984

Property Information

Block2011
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page54

Building Details

Building Class---
Description1S.B.
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage17193

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$111,000
36%
Improvement Value:$195,800
64%
Total Assessment$306,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,668+2.0%
2024$11,438-0.2%
2023$11,456-11.7%
2022$12,973+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$20,000

To:

DeedBook 4814, Page 763