Skip to content

41-43 Manufacturers Pl

Newark, NJ 07105

Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 24, 2021

Property Information

Block2479
Lot68
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page80

Building Details

Building Class10
Description1SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage528
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$121,500
38%
Improvement Value:$197,700
62%
Total Assessment$319,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,139+2.0%
2024$11,900-0.2%
2023$11,919-11.4%
2022$13,456+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$476,250
DeedBook 20210, Page 65266Recorded5/24/2021

Property Sale

Sale
$320,000
DeedBook 6054, Page 665