Skip to content

646-648 Market St

Newark, NJ 07105

Apartment

Last Sale Price
$3,385,000
Last Sale Date
Dec 21, 2017

Property Information

Block2013
Lot30
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page54

Building Details

Building Class---
Description1S.CB.
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$532,300
26%
Improvement Value:$1,510,400
74%
Total Assessment$2,042,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$77,684+2.0%
2024$76,152-0.2%
2023$76,274+276.9%
2022$20,235+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$3,385,000

To:

DeedBook 20180, Page 1130

Property Sale

Sale
$720,000
DeedBook 12148, Page 8752

Property Sale

Sale
$470,000

Property Sale

Sale
$470,000
DeedBook 5042, Page 13