Skip to content

47 Providence St

Newark, NJ 07105

Built 1915

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Feb 7, 2005

Property Information

Block2016
Lot10
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page54

Building Details

Building Class43
Description2S.F.
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,752
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$71,000
42%
Improvement Value:$99,100
58%
Total Assessment$170,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,219+2.1%
2024$6,091-0.2%
2023$6,102-1.8%
2022$6,214+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$170,000

To:

Sq Ft3,752DeedBook 6163, Page 508

Property Built

Built

Year Built: 1915