Skip to content

350 Oliver St

Newark, NJ 07105

Built 1920

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Mar 2, 1990

Property Information

Block990
Lot27
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page91

Building Details

Building Class43
Description2SF2UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,850
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$73,000
35%
Improvement Value:$135,400
65%
Total Assessment$208,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,925+2.0%
2024$7,769-0.2%
2023$7,782-1.7%
2022$7,919+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$170,000

To:

Sq Ft3,850DeedBook 5117, Page 750

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 4812, Page 736

Property Built

Built

Year Built: 1920