Skip to content

85-87 Wilson AveNewark, NJ 07105

Commercial

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Mar 21, 2019

Property Information

Block2032
Lot37
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page79

Building Details

Building Class10
Description3SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,211
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$390,000
41%
Improvement Value:$561,000
59%
Total Assessment$951,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$36,167+2.0%
2024$35,453-0.2%
2023$35,510-11.0%
2022$39,900+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$525,000
DeedBook 4985, Page 135