Skip to content

20 Hensler St

Newark, NJ 07105

Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 21, 2023

Property Information

Block2033
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page79

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$70,000
93%
Improvement Value:$5,600
7%
Total Assessment$75,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,875+2.0%
2024$2,818-0.2%
2023$2,823-1.7%
2022$2,873+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 5336, Page 895