Skip to content

22 Hensler St

Newark, NJ 07105

Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 21, 2023

Property Information

Block2033
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page79

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$70,000
93%
Improvement Value:$5,400
7%
Total Assessment$75,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,867+2.0%
2024$2,811-0.2%
2023$2,815-1.7%
2022$2,865+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 6332, Page 560

Property Sale

Sale
$36,000
DeedBook 4650, Page 978