Skip to content

21 Hensler St

Newark, NJ 07105

Built 1851

Last Sale Price
$642,500
Last Sale Date
Dec 14, 2022

Property Information

Block2034
Lot14
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page79

Building Details

Building Class43
Description3SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,122
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$75,500
35%
Improvement Value:$140,300
65%
Total Assessment$215,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,207+2.0%
2024$8,045-0.2%
2023$8,058-1.7%
2022$8,200+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$642,500

To:

Sq Ft3,122DeedBook 20230, Page 3236

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 4504, Page 331

Property Built

Built

Year Built: 1851