Skip to content

17-21 Patterson St H1

Newark, NJ 07105

Built 1985

Last Sale Price
$252,000
Last Sale Date
Sep 2, 2016

Property Information

Block2034
Lot1
QualifierC2301
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page7901

Building Details

Building Class37
DescriptionCE & PARKING
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,355
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$45,000
25%
Improvement Value:$137,200
75%
Total Assessment$182,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,929+2.0%
2024$6,792-0.2%
2023$6,803-1.7%
2022$6,924+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$252,000

To:

Sq Ft1,355DeedBook 20160, Page 78236

Property Built

Built

Year Built: 1985