Skip to content

23-25 Patterson St

Newark, NJ 07105

Apartment

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Dec 29, 1989

Property Information

Block2034
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page79

Building Details

Building Class---
Description3SF6UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$120,000
34%
Improvement Value:$229,300
66%
Total Assessment$349,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,284+2.0%
2024$13,022-0.2%
2023$13,043-1.7%
2022$13,273+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000

To:

DeedBook 5111, Page 487