Skip to content

243 Ferry St

Newark, NJ 07105

Built 1897

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Jan 19, 2020

Property Information

Block2035
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page79

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,510
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$58,100
19%
Improvement Value:$243,900
81%
Total Assessment$302,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,485+2.0%
2024$11,259-0.2%
2023$11,277+66.2%
2022$6,783+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$380,000

To:

Sq Ft2,510DeedBook 20200, Page 14258

Property Sale

Sale
$15,000
DeedBook 4601, Page 413

Property Built

Built

Year Built: 1897