Skip to content

49 Main St

Newark, NJ 07105

Built 1887

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 7, 2019

Property Information

Block2046
Lot27
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page79

Building Details

Building Class43
Description2.5S.F.
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage2,667
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,300
28%
Improvement Value:$160,100
72%
Total Assessment$222,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,458+2.0%
2024$8,291-0.2%
2023$8,304-1.7%
2022$8,451+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$186,000
DeedBook 5355, Page 396

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 4982, Page 75

Property Built

Built

Year Built: 1887