Skip to content

42 Magazine St

Newark, NJ 07105

Built 1882

Last Sale Date
Oct 25, 2014

Property Information

Block2046
Lot36
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page79

Building Details

Building Class43
Description2S.F.
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,988
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$66,500
39%
Improvement Value:$105,200
61%
Total Assessment$171,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,530+2.0%
2024$6,401-0.2%
2023$6,411-1.7%
2022$6,525+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1882