Skip to content

313-315 Ferry St

Newark, NJ 07105

Commercial

Last Sale Price
$123,000
Last Sale Date
May 22, 2002

Property Information

Block2046
Lot52
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page79

Building Details

Building Class---
Description3S.F.
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$185,500
70%
Improvement Value:$78,100
30%
Total Assessment$263,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,025+2.0%
2024$9,827-0.2%
2023$9,843-6.6%
2022$10,541+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$123,000

To:

DeedBook 5890, Page 886

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook 4437, Page 750