Skip to content

10 Vincent St

Newark, NJ 07105

Built 1890

Last Sale Date
Oct 25, 2014

Property Information

Block2479
Lot93
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page80

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage992
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,300
47%
Improvement Value:$57,000
53%
Total Assessment$108,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,119+2.0%
2024$4,037-0.2%
2023$4,044-1.7%
2022$4,115+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1890