Skip to content

162 Kossuth St

Newark, NJ 07105

Industrial

Last Sale Price
$345,000
Last Sale Date
Aug 5, 2021

Property Information

Block2058
Lot39
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page80

Building Details

Building Class10
Description1SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$120,000
40%
Improvement Value:$180,000
60%
Total Assessment$300,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,409+2.0%
2024$11,184+26.4%
2023$8,850-1.7%
2022$9,006+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$345,000

To:

DeedBook 20211, Page 3910

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 6090, Page 881

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 5164, Page 365