Skip to content

106-108 Niagara St

Newark, NJ 07105

Built 2001

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 12, 2003

Property Information

Block2074
Lot34
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page79

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage5,468
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$87,500
25%
Improvement Value:$266,900
75%
Total Assessment$354,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,478+2.0%
2024$13,212-0.2%
2023$13,233-1.7%
2022$13,467+1.0%
Property History
Sales2

Property Built

Built

Year Built: 2001

Property Sale

Sale
$131,500

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 5098, Page 897