Skip to content

101 Magazine StNewark, NJ 07105

Built 1890

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Sep 29, 1999

Property Information

Block2074
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page79

Building Details

Building Class43
Description2SF2UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,112
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$56,900
32%
Improvement Value:$120,800
68%
Total Assessment$177,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,758+2.0%
2024$6,625-0.2%
2023$6,635-1.7%
2022$6,753+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000

To:

Sq Ft3,112DeedBook 5648, Page 684

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 5278, Page 488

Property Built

Built

Year Built: 1890