Skip to content

66 Komorn St

Newark, NJ 07105

Built 1890

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 24, 2020

Property Information

Block2074
Lot40
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page79

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage944
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$72,000
52%
Improvement Value:$65,300
48%
Total Assessment$137,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,222+2.0%
2024$5,119-0.2%
2023$5,127-1.7%
2022$5,217+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1890