Skip to content

80- Komorn St

Newark, NJ 07105

Built 1900

Last Sale Price
$122,500
Last Sale Date
Feb 14, 2000

Property Information

Block2074
Lot47
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page79

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,143
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$70,000
46%
Improvement Value:$81,200
54%
Total Assessment$151,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,750+2.0%
2024$5,637-0.2%
2023$5,646-1.7%
2022$5,746+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$122,500

To:

Sq Ft1,143DeedBook 5678, Page 900

Property Built

Built

Year Built: 1900