Skip to content

86 Komorn St

Newark, NJ 07105

Built 1890

Last Sale Price
$50,000
Last Sale Date
May 15, 1980

Property Information

Block2074
Lot49
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page79

Building Details

Building Class43
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,677
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$70,000
42%
Improvement Value:$97,900
58%
Total Assessment$167,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,385+2.0%
2024$6,259-0.2%
2023$6,269-1.7%
2022$6,380+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$50,000

To:

Sq Ft2,677DeedBook 4682, Page 286

Property Built

Built

Year Built: 1890