Skip to content

75 Marne St

Newark, NJ 07105

Built 1890

Last Sale Price
$75,000
Last Sale Date
Mar 18, 1991

Property Information

Block2074
Lot60
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page79

Building Details

Building Class16
Description2SF.
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,300
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$70,000
44%
Improvement Value:$89,500
56%
Total Assessment$159,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,066+2.0%
2024$5,946-0.2%
2023$5,956-1.7%
2022$6,061+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$75,000

To:

Sq Ft2,300DeedBook 5162, Page 374

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 4961, Page 749

Property Built

Built

Year Built: 1890