Skip to content

71 Marne St

Newark, NJ 07105

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 21, 2016

Property Information

Block2074
Lot62
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page79

Building Details

Building Class16
Description2SF.
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,098
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,000
41%
Improvement Value:$98,700
59%
Total Assessment$168,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,416+2.0%
2024$6,289-0.2%
2023$6,299-1.7%
2022$6,411+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$33,000
DeedBook 4643, Page 17

Property Built

Built

Year Built: 1900