Skip to content

41 Darcy St

Newark, NJ 07105

Built 1910

Last Sale Price
$55,000
Last Sale Date
Nov 2, 1983

Property Information

Block2076
Lot20
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page79

Building Details

Building Class43
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,492
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$75,000
39%
Improvement Value:$117,300
61%
Total Assessment$192,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,313+2.0%
2024$7,169-0.2%
2023$7,180-1.7%
2022$7,307+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$55,000

To:

Sq Ft2,492DeedBook 4806, Page 693

Property Built

Built

Year Built: 1910