Skip to content

53 Darcy St

Newark, NJ 07105

Built 1910

Last Sale Date
Oct 25, 2014

Property Information

Block2076
Lot26
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page79

Building Details

Building Class43
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,114
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$69,000
41%
Improvement Value:$100,100
59%
Total Assessment$169,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,431+2.0%
2024$6,304-0.2%
2023$6,314-1.7%
2022$6,426+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1910