Skip to content

57 Lang St

Newark, NJ 07105

Built 1905

Last Sale Price
$690,000
Last Sale Date
Jul 6, 2023

Property Information

Block1003
Lot43
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page91

Building Details

Building Class43
Description2.5SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,174
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$76,500
38%
Improvement Value:$125,700
62%
Total Assessment$202,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,690+2.0%
2024$7,538-0.2%
2023$7,550-1.7%
2022$7,684+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$690,000

To:

Sq Ft2,174DeedBook 20230, Page 42450

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 5348, Page 156

Property Sale

Sale
$20,000
DeedBook 4428, Page 420

Property Built

Built

Year Built: 1905