Skip to content

121 Wilson AveNewark, NJ 07105

Commercial

Last Sale Price
$875,000
Last Sale Date
Dec 7, 2022

Property Information

Block2076
Lot54
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page79

Building Details

Building Class10
Description3SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$195,000
39%
Improvement Value:$301,800
61%
Total Assessment$496,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,893+2.0%
2024$18,521-0.2%
2023$18,551-11.2%
2022$20,900+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$875,000

To:

DeedBook 20221, Page 5934

Property Sale

Sale
$425,000

From:

To:

DeedBook 20161, Page 8736Recorded12/19/2016

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 4555, Page 249