Skip to content

38- Komorn St

Newark, NJ 07105

Built 1892

Last Sale Date
Oct 15, 2019

Property Information

Block2077
Lot43
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page79

Building Details

Building Class43
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,368
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,000
44%
Improvement Value:$87,800
56%
Total Assessment$157,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,001+2.0%
2024$5,883-0.2%
2023$5,892-1.7%
2022$5,996+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1892