Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
86-88 Manufacturers PlNewark, NJ 07105
Last Sale Date
Dec 10, 1997
Property Information
Block2395
Lot20
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page80
Building Details
Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.57
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$193,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$193,000
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $7,340 | +2.0% |
| 2024 | $7,195 | -0.2% |
| 2023 | $7,207 | -1.7% |
| 2022 | $7,334 | +1.0% |
Property History
No events match the selected filters.