Skip to content

642 Ferry St

Newark, NJ 07105

Built 1900

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Nov 2, 2021

Property Information

Block2400
Lot26
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page81

Building Details

Building Class43
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,680
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$52,700
32%
Improvement Value:$110,300
68%
Total Assessment$163,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,199+2.0%
2024$6,077+51.4%
2023$4,014-1.7%
2022$4,085+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$235,000

To:

Sq Ft1,680DeedBook 20211, Page 45884

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 12097, Page 10

Property Built

Built

Year Built: 1900