Skip to content

685 Ferry StNewark, NJ 07105

Vacant Land

Last Sale Price
$10,000
Last Sale Date
Nov 13, 2019

Property Information

Block2402
Lot16
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page81

Building Details

Building Class---
Description3SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$34,500
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$34,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,312+2.0%
2024$1,286-0.2%
2023$1,288-1.7%
2022$1,311+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$10,000

To:

DeedBook 20200, Page 18571

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 12280, Page 4020