Skip to content

653-683& 687-693 Ferry St

Newark, NJ 07105

Industrial

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
May 28, 2024

Property Information

Block2402
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page81

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage5.61

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$7,145,000
95%
Improvement Value:$363,200
5%
Total Assessment$7,508,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$266,210+2.0%
2024$260,960+3.9%
2023$251,112-2.1%
2022$256,515+326.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$22,500,000
DeedBook 20220, Page 50494Recorded5/20/2022

Property Sale

Sale
$5,500,000
DeedBook 12311, Page 2291

Property Sale

Sale
$1,500,000
DeedBook 6062, Page 609