Skip to content

695-699 Ferry StNewark, NJ 07105

Last Sale Date
Oct 25, 2014

Property Information

Block2402
Lot20
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page81

Building Details

Building Class---
Description1SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.51

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$776,500
96%
Improvement Value:$29,200
4%
Total Assessment$805,700

Sale
$0