Skip to content

535-537 Ferry St

Newark, NJ 07105

Built 1910

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Jan 15, 1988

Property Information

Block2480
Lot51
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page80

Building Details

Building Class43
Description2.5SF3UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,084
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$66,900
39%
Improvement Value:$105,500
61%
Total Assessment$172,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,556+2.0%
2024$6,427+3.9%
2023$6,187-1.8%
2022$6,301+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000

To:

Sq Ft2,084DeedBook 5011, Page 186

Property Built

Built

Year Built: 1910