Skip to content

39 Vincent St

Newark, NJ 07105

Apartment

Last Sale Price
$490,000
Last Sale Date
Aug 12, 2004

Property Information

Block2480
Lot20
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page80

Building Details

Building Class10
Description3SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$120,000
33%
Improvement Value:$245,300
67%
Total Assessment$365,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,892+2.0%
2024$13,618-0.2%
2023$13,640-1.7%
2022$13,881+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$490,000

To:

DeedBook 6097, Page 531

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 5711, Page 784

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 4985, Page 204