Skip to content

43 Hawkins St

Newark, NJ 07105

Built 1895

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Nov 29, 2023

Property Information

Block2484
Lot38
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page80

Building Details

Building Class43
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage4,132
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$71,500
29%
Improvement Value:$172,800
71%
Total Assessment$244,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,041+2.1%
2024$8,858-0.2%
2023$8,872-1.8%
2022$9,033+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000

To:

Sq Ft4,132DeedBook 20240, Page 3014

Property Sale

Sale
$15,000
DeedBook 4481, Page 558

Property Built

Built

Year Built: 1895