Skip to content

93 Brill St

Newark, NJ 07105

Built 1905

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Sep 16, 2010

Property Information

Block2486
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page80

Building Details

Building Class43
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage4,118
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$64,800
33%
Improvement Value:$133,300
67%
Total Assessment$198,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,534+2.0%
2024$7,385-0.2%
2023$7,397-1.7%
2022$7,528+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$265,000

To:

Sq Ft4,118DeedBook 12272, Page 4120

Property Built

Built

Year Built: 1905