Skip to content

449 Ferry St

Newark, NJ 07105

Commercial

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Feb 26, 2016

Property Information

Block2486
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page80

Building Details

Building Class---
Description1SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$187,500
78%
Improvement Value:$53,100
22%
Total Assessment$240,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,150+2.0%
2024$8,970-0.2%
2023$8,984-5.4%
2022$9,500+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000

To:

DeedBook 20160, Page 16792

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 5890, Page 408

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 5516, Page 511

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 5212, Page 852

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook 5069, Page 539