Skip to content

107 Brill St

Newark, NJ 07105

Church/Charitable

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Jan 10, 2013

Property Information

Block2486
Lot19
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page80

Building Details

Building Class10
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$71,500
19%
Improvement Value:$296,500
81%
Total Assessment$368,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2010$7,820+4.4%
2009$7,492+0.0%
2008$7,492+8.3%
2007$6,921+1.8%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$225,000

To:

DeedBook 12412, Page 8770

Property Sale

Sale
$255,000
DeedBook 12154, Page 9744

Property Sale

Sale
$462,000
DeedBook 6367, Page 238

Property Sale

Sale
$377,890
DeedBook 6220, Page 49

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 5620, Page 834

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 5012, Page 718