Skip to content

374-376 Bergen St

Newark, NJ 07103

Built 1996

Last Sale Price
$113,770
Last Sale Date
May 21, 2001

Property Information

Block2545
Lot31
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page72

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,560
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$21,900
12%
Improvement Value:$160,500
88%
Total Assessment$182,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,937+2.0%
2024$6,800-0.2%
2023$6,811-1.7%
2022$6,931+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$113,770

To:

Sq Ft2,560DeedBook 5809, Page 61

Property Sale

Sale
$2,600
DeedBook 5703, Page 623

Property Built

Built

Year Built: 1996