Skip to content

372 Bergen St

Newark, NJ 07103

Built 1887

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Oct 15, 2019

Property Information

Block2545
Lot33
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page72

Building Details

Building Class43
Description3SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,952
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$19,100
16%
Improvement Value:$98,900
84%
Total Assessment$118,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,488+2.0%
2024$4,399-0.2%
2023$4,406-1.7%
2022$4,484+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$160,000

To:

Sq Ft2,952DeedBook 20191, Page 4725

Property Sale

Sale
$3,000
DeedBook 4817, Page 764

Property Built

Built

Year Built: 1887