Skip to content

1037-1039 South Orange Av

Newark, NJ 07106

Commercial

Last Sale Price
$3,800,000
Last Sale Date
Dec 9, 2024

Property Information

Block4199
Lot76
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page40

Building Details

Building Class10
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage441
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$132,300
18%
Improvement Value:$617,700
82%
Total Assessment$750,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$28,523-15.0%
2024$33,552-0.2%
2023$33,606-1.7%
2022$34,200+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$3,800,000

To:

Sq Ft441DeedBook 20240, Page 73361