Skip to content

7-9 Treacy Ave

Newark, NJ 07108

Built 1935

Last Sale Date
Nov 8, 2021

Property Information

Block2626
Lot38
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page94

Building Details

Building Class43
Description2.5SF2UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,681
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,200
17%
Improvement Value:$140,100
83%
Total Assessment$169,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,438+2.0%
2024$6,312-0.2%
2023$6,322-1.7%
2022$6,433+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1935