Skip to content

101 Rose TerrNewark, NJ 07108

Built 1930

Last Sale Date
Oct 5, 2018

Property Information

Block2624
Lot50
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page84

Building Details

Building Class43
Description2.5SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,698
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,200
19%
Improvement Value:$128,400
81%
Total Assessment$158,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,032+2.0%
2024$5,913-0.2%
2023$5,922-1.7%
2022$6,027+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1930