Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
743-745 S 11th StNewark, NJ 07103
Last Sale Date
Oct 1, 1994
Property Information
Block2631
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page83
Building Details
Building Class---
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.11
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$50,000
83%
Improvement Value:$10,000
17%
Total Assessment$60,000
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 1996 | $1,280 | +0.2% |
| 1995 | $1,277 | +1.5% |
| 1994 | $1,258 | +5.1% |
| 1993 | $1,198 | +17.5% |
Property History
No events match the selected filters.